Mersin Limanı rekorları alt üst ediyor!

Mersin Limanı rekorları alt üst ediyor!

Mersin Limanı rekorları alt üst ediyor!

  • Haber & Duyuru
  • 2001 Gösterim
  • 0 Yorum

2018 yılında büyük bir başarıya imza atarak, konteyner işlem hacmiyle birinci sıraya yerleşen Mersin Limanı’nda işletici şirket MIP, rekora doymuyor.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) A.Ş, operasyon yeteneği ve tecrübeli ekibiyle saatte 178 konteyner hareketi gerçekleştirdiği gemi operasyonuyla yeni bir rekora imza attı. Başarısını sosyal medyadan kamuoyuyla paylaşan şirkete adeta tebrik yağdı.

Konteyner Elleçlemede İkinci Sırada!

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından işletilmekte iken, 11 Mayıs 2007 tarihinde 36 yıl için ‘İşletme Hakkı Devri’ yöntemi ile TCDD limanları içerisinde ilk sırada özelleştirilerek 12 yıllık bir süredir MIP tarafından işletilen Mersin Limanı’nda 12 yıllık özelleştirme sürecinde kargo elleçleme değeri yüzde 85 konteyner hareketi değerleri ise yüzde 107 arttı.

Elleçlenen yük miktarı ile Türkiye genelindeki liman başkanlıkları içerisinde geçen yıl 6’ıncı sırada iken, 2019'da 5’inci sıraya yükselen Merin Limanı, yılın 5 aylık döneminde elleçlenen konteyner miktarını da; geçen yıla göre yüzde 13'lük artışla 764 bin 922 TEU'ya çıkardı.

Söz konusu artışa boşaltmaya kıyasla daha hızlı artan yükleme trafiğinin katkısı oldu. 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde Mersin Limanı elleçlenen konteyner miktarına göre Türkiye'deki konteyner limanları içerisinde 2. sıradaki yerini, 2019 yılında da korudu.

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamış İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Ekle

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)